SUSURLUK ŞEKER FABRİKASI’NDA MUTLU SON!

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, ilçe tarımını yakından ilgilendiren Susurluk Şeker Fabrikası ile ilgili yaptığı açıklamada  “Girişimlerimiz sonuç verdi.Susurluk Şeker Fabrikası’nın açılışı kesinleşti” dedi.  

Susurluk Şeker Fabrikası’nın yeniden açılacak olmasından büyük mutluluk duyduklarını bildiren Erhan Erdem, diğer bölgelerle birlikte 350-400 bin ton pancarın her yönden yüzleri güldüreceğini belirtti. Fabrikanın açılacak olmasının yalnızca çiftçiye değil, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapanlara, işçiliğe, istihdama ve nakliyecilere de büyük faydalar getireceğine dikkat çekti.

300 bin ton pancarın 14 polar üzerinden bakıldığında en az 54 milyon gibi bir ciro elde edileceğini kaydeden Başkan Erdem, “Bu basitmiş gibi görünse de çiftçi, hayvancı, işçilik, istihdam ve nakliye yönünden etkileyeceği alan bakımından bunun 10 katı değerinde olacak. Pancarın yaprakları bile zayi olmayacak. Çünkü küçük işletmeleri olan hayvancılarımız, bu yaprakları römorklarına yükleyip hayvanlarına yedirecek. Susurluk Şeker Fabrikası, kar etmekten bölge insanımıza önemli faydalar sağlayacaktır.” dedi.

Fabrikanın açılmasına Karacabey’in öncülük ettiğini vurgulayan Erdem, “İlk önce Karacabey’de bir toplantı yaptık. Bursa ve Balıkesir genelinde en çok pancar eken Karacabey, Mustafakemalpaşa, Yenişehir, Susurluk ve İnegöl’ün AK Partili belediye başkanlarını, AK Parti ilçe başkanlarını ve ziraat odası başkanlarını ilçemizde konuk ederek, Susurluk Şeker Fabrikası’nın yeniden faaliyete geçmesi adına ilk adımı attık. Ardından bir hafta sonra Susurluk’ta daha geniş bir katılımla, Bursa ve Balıkesir yöresinin belediye başkanları, siyasi partilerin ilçe başkanları, ziraat odası başkanları ve tarım kuruluşlarının başkan ve temsilcilerinin yer aldığı bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantı sonrası alınan karar neticesinde komisyon kuruldu ve geçtiğimiz hafta da Ankara’da Şeker Fabrikaları Genel Müdürü ile bir araya gelindi.

Bu toplantıda pancarın bölge adına denge unsuru olduğunu vurguladım. Pancarın yalnızca tarımda değil; hayvancılık, işçilik ve nakliye yönünden de büyük bir hizmet kapısı olduğunu dile getirdim. Gerçekleşen toplantıdan Susurluk Şeker Fabrikası’nın yeniden çalışabilmesi için en az 500-600 bin ton pancar gerekli olduğu bizlere söylendi. Bizler bu oranın bölgeden karşılanabileceğine yürekten inanıyorduk. Çünkü sadece Karacabey’de en az 100 bin ton pancar ekimi yapılacağını belirttik ve önceki gün bana verilen bilgide Karacabey için 110 bin ton ekim kotasının kabul edildiğini öğrendim. Bundan sonra iş artık çiftçimize düşüyor. Susurluk Şeker Fabrikası ile 110 bin ton kota Karacabey’imize ve bölgemize hayırlı olsun.”

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin