SÜTAŞ, NESTLE VE TİGEM’E DÜŞEN GÖREV

KARACABEY HALKININ SÜTAŞ, NESTLE VE TİGEM’DEN BİR İSTEĞİ VAR…

Karacabey, bilindiği gibi tarımsal üretimde Güney Marmara’nın önderi konumundadır. Tarıma dayalı sanayi kuruluşlarının mesken olarak Karacabey’i seçmeleri elbette ki rastlantısal değildir. Tarım ürünleri üretiminin büyüklüğü yanında önemli tüketim merkezlerine coğrafi konum olarak yakınlığı ilçemizin tercihindeki  başlıca nedenlerdendir.  Üstelik bu sanayi kuruluşlarının bazıları, (örneğin NESTLé)  yurt dışı kaynaklı olması yüzünden  dünyaca ünlü, Karacabey’in  öz kuruluşu olan, ünü  ve  diğer fabrikaları Türkiye’ye yayılmış ülkemizdeki her dört haneden üçünün tercih ettiği sektörünün lider markası SÜTAŞ, adlarını tek tek saymayı gereksiz bulduğumuz önemli ve tanınmış salça fabrikaları da Karacabey’dedir. Bunun yanında eski adı HARA olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün kısa adı (TİGEM)  olan kuruluşu da  Karacabey’dedir. Yukarıda adlarını saydığımız ve mevcudiyetleri ile gurur duyduğumuz kuruluşlardan başka  pek çok zirai makine imalatı da ilçemiz çiftçisinin tarımda modernleşmesine ve  hem üretimde maliyet düşüklüğüne,  hem de rekolte artışına katkı sağlamaktadır.

Salça fabrikalarının her yıl piyasa değerinin altında domates ürünü aldığını ve bu konuda yoğun  üretici yakınmaları bulunduğunu  yazımızda konu etmeyeceğiz. Yıllardır çözümlenemeyen sorunu kısmet ise sonraki yazılarımızda ele alacağız.

Dünyaca ve Türkiye çapında ünlü markalara ev sahipliği yapan Karacabey halkı ürün pazarlama ve istihdam dışında bu kuruluşlardan  bireysel olarak hiçbir yarar sağlayamamaktadır. Mumun dibine ışık vermemesi gibi bazıları vergilerini ödemek için bile İstanbul ve Bursa Vergi Daireleri ile muhatap olmaktadır. Çok yakın bir geçmişe kadar TİGEM’in  satışa  çıkardığı ürünler  dahi Bandırma Borsası’nda  işlem görüyordu. Karacabey eski belediye başkanlarından A.Hayri Dörter’in, satışların ilçemiz borsasına yönlendirilmesi konusunda  çok uğraş verdiğini yakından bilenlerdeniz. TİGEM’de ikamet edenler, daha yakın buldukları için midir, yoksa daha ekonomik görmekten midir, nedir? Pazar alışverişleri için  dahi genellikle Mustafakemalpaşa’ya gidiyorlar.

SÖZÜ FAZLA UZATMADAN DİYECEĞİMİZ ŞU:

SÜTAŞ ve NESTLE “FABRİKADAN HALKA” sloganı ile ilçe merkezinde aracısız olarak, market ve bakkallardan biraz daha ucuz fiyatla ürün satış merkezleri açamaz mı acaba? Kendimiz de dahil, pek çok Karacabeyli biliyoruz ki, süt ve süt ürünleri alırken “öz malım” diyerek Sütaş’ı tercih ediyor. Bir Nestle ürünü alınca ambalajında üretim yerinin “Karacabey” yazıyor olduğunu görmekle de mutlu oluyor. Hatta TİGEM de et, yumurta, süt satan bir tanzim satış mağazası açmış olsa fena mı olur? Kurbandan kurbana boğazına bir lokma et giren vatandaşlarımızın bulunduğunu hiç kimse yadsıyamaz. Bu insanlarımıza biraz daha ucuz et satıp, hayır duasını almayı kim istemez ki?   Bizimki bir fikir, ilgililere bir öneri olduğu gibi, Karacabey halkının SÜTAŞ, NESTLE ve TİGEM’den  ortak isteği ve beklentisidir.

Yaklaşmakta olan Mübarek Ramazan ayı, bu işler için güzel bir fırsat olarak değerlendirilmeli… Adı geçen kuruluşlar, önerimizi Ramazan süresince denerler ise, olumlu sonuç alınması halinde kalıcı bir hizmete dönüştürebilirler. Dar gelirli hemşerilerimizin İftar sofralarına (kesinlikle bedava değil) bir nebze ucuz ürün sunmanın Allah katında sevabı  oruç tutmaktan az değildir herhalde?

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ın, adı geçen kuruluşlar ve TİGEM’in tanzim satışı için de Bakan Faruk Çelik ile iletişim kurması, umarız  mumun dibine ışık vermesini sağlayacaktır!

Lütfen Paylaşın ve Beğenin