Sütaş’tan İzmir’e 65 milyon dolarlık yatırım

İzmir Tire’de, Karacabeyli firma Sütaş tarafından Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı devam eden Süt ve Süt Ürünleri, Yem ve Biyogaz Tesisleri en geç 1,5 yıl içeresinde tamamlanarak hizmete açılacak ve tesis hizmete girdiğinde  856 kişiye istihdam sağlayacak.  Tesislere 65 milyon dolar harcanacak.

Süt ve süt ürünleri sektörünün önemli markalarından Sütaş, Tire’de dev bir yatırımı hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, düzenlediği basın toplantısıyla, 65 milyon dolar harcayarak Tire Örgütlü Endüstri Bölgesi’nde kuracakları süt ve süt mahsulleri, yem ve biyogaz tesisleri ile ilgili bilgiler verdi. Tire Örgütlü Endüstri Bölgesi Konferans Salonu’ndaki toplantıya dahil olan gazeteciler maskot inek kostümlü ‘Sütaşkı Bandosu’ tarafından karşılandı.

   SütasTire OSB’de düzenlenen bilgilendirme toplantısına Sütaş Başkan Vekili ve Tarımsal Faaliyetler Genel Müdürü Selim Tarık Tezel, firmanın üst düzey yöneticileri, Ödemiş, Beydağ ve Bayındır Kaymakamları, CHP’li Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek ve CHP’li Beydağ Belediye Başkanı Vasfi Şentürk, Tire Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Çapkınoğlu, Tire OSB Başkanı Kosat Gürler, Tire OSB Müdürü Galip Kılınç, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Tire İlçe Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi, Tire İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emre Davutoğlu, sektör temsilcileri ile üreticiler katıldı.

   19 yıldır Tire ve yöresinden süt alımı yaptıklarını belirten Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, “Burada 100 bin metrekare alana sahip tesislerimizin temelini 2014 yılı Ekim ayında attık. İnşaatın ilk etabı tamamlandı. Toplam 65 milyon dolar yatırım yapacağız. Yıllık 100 bin ton süt işlenip, 500 ton yem üretilecek. Süt üreticisine yıllık 420 milyon lira kaynak sağlayacağız. Bölgede, yaklaşık 8 bin üreticiden süt alımı yapılacak. Tesislerimizde, 1 milyar lira yıllık ciro hedefliyoruz. Yatırımlarımızla, bölgesel kalkınmaya ve gelir dağılımının iyileştirilmesine katkı sağlayacağız. Biyogaz tesisimizle üretimi destekleyeceğiz. Sütün iyiliği ve bereketi Ege ve Akdeniz Bölgeleri’ne Tire’den yayılacak.” dedi.

   imagesV1OXLGV7Firmanın faaliyetleri hakkında da bilgi veren Yılmaz, “Sütün iyiliğini ve bereketini yayarak, entegre şekilde sektörün yönetilmesi için çaba harcıyoruz. Doğal süt ürünleri sunmak bizim misyonumuz. Üniversite ve üreticilerle eğitim çalışmaları yapıyoruz. Türkiye’de 10 haneden 8′ine Sütaş ürünleri giriyor. 1600 araçlık filo ile rekabet üstünlüğüne sahibiz. Esas becerimiz bu çarkı aksatmadan döndürebilmek. Tire ve Küçük Menderes, süt üreticiliğinin merkezi ve kalesi konumunda. 11 yıldır sektörün lider markasıyız. Son beş yılda 250 milyon dolar yatırım yaptık. 2020′ye kadar 300 milyon dolar daha yatırım yapacağız. Sektörde damızlıklarımızı ithal etmek zorunda kalmamız büyük bir eksiklik.” diye konuştu.

“Sütaş ile güç kazandık”

   İzmir Valisi Mustafa Toprak ise, Sütaş’ın Tire’ye yaptığı yatırımlardan heyecan duyduklarını ifade etti. Toprak, “Küçük Menderes önemli bir havza. Geçmişte, ecdadımızdan aldığımız gücü el birliği ile ileriye taşıyacağız. Türkiye’deki, süt üretiminin yüzde 9-10′u İzmir’de gerçekleştiriliyor. İşlenmiş süt oranında ise yüzde 80′ler seviyesindeyiz. Sütaş önemli bir marka. Sütaş ile birlikte ilimiz yeni bir üretim alanı ve gücü kazandı.” dedi. Tire OSB’de, 100′ü aşkın parselde üretim yapıldığına dikkat çeken Vali Toprak, bölgeye yatırım yapmak isteyenlere Sütaş’ın iyi bir mesaj verdiğini kaydetti.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin