TARİHİ YALANLA “TARİHİ” DENİLEN EV KENDİLİĞİNDEN YIKILIYOR !

KARACABEY’DE TARİHİ EV (!), KADERİNE TERK EDİLEREK BİR HARABEYE DÖNÜŞTÜ!

Karacabey ve yöresinin yakından tanıyıp sevdiği, Bursa Merinos’ta yaptırdığı ve kendi adı verilen Mürüvvet Baş Ana Okulu’nun yapımını üstlenerek yardımseverliği ile takdir toplayan Mürüvvet Baş Hanımefendi ve akrabalarına ait olduğunu bildiğimiz eskiden ev olan bu harabe, 1935 yılında inşa edildi ve tarihi eser diye günümüze kadar korundu. Sözde korunmaya da devam ediliyor. Ama her tarafı dökülüyor. Geçtiğimiz günlerde evin bir bölümü gece yarısı çökerek mahalle halkında paniğe neden oldu. Ertesi gün ise, yıkılan bölüm adeta insanlardan gizlenircesine bez perdeyle örtüldü. Yakın bir gelecekte tamamen çökeceğinden hiç kuşkunuz olmasın.

Eskiden ev olan bu harabe gerçekten tarihi eser mi?

cBize göre hiç de değil! Hani “Delinin biri kuyuya taş atmış da kırk akıllı çıkartamamış” örneği….Tam müteveffa Aziz Nesin öyküsü gibi. Zamanın birinde Mürüvvet Hanımın da çok iyi görüştüğü Karacabey Kaymakamlarından birisi, “Karacabey’de tarihi ve korunması gereken ev var!” ihbarı ile Anıtlar Yüksek Kurulu’na başvurmuş. Ve o günden bu yana ne evin mirasçılarına tek bir çivi çakmalarına izin verilmiş, ne de kendileri gelip bir tek çivi çakmış. Hatta, pencere çerçevelerinde tamirat yaptırdığı gerekçe gösterilerek Mürüvvet Baş Hanımefendi hakkında yargılama bile yapılmış. Şu anda evin restorasyonu için planlamaya göre, 650 bin liraya gereksinme var. Bunun 150 bin lirasını Anıtlar Yüksek Kurulu karşılamaya hazır. Ama mühendislik ve kalan bedeli mülke ortak olanlar karşılamak zorunda. Yani olacak şey değil! Hani oğlu babasına bir hırsız yakaladım diye seslenmiş babasına da, baba getirmesini istemiş. Oğlu, gelmiyor baba, deyince baba; o zaman bırak gitsin diye seslenmiş, çocuk da gitmiyor baba !… yanıtını vermiş derler ya…Öylesine mizah dolu bir olay. Tamir et, etmem. Ben edeyim, ettirmem !

aBuna”tarihi eser” diyenler, eğer öyle ise burasını niçin yıllardır restore etmiyorsunuz? Restorasyonu olanaksız ise, bırakın sahibi olan hanımefendi veya diğer varisler günün modasına uyarak kat karşılığı versin bir müteahhide ve keyfine baksın. Yazıktır, günahtır bu yıkıntıyı senelerdir bu halde tutmak !!! Beklenen nedir ki? Diyeceğiz ama çok iyi biliyoruz ki; yürekli, iş bilir bir yetkili çıkıp, en yüksekteki yetkili kişi ya da kurula, bu evin tarihi eser olmadığına kendilerini ikna etmek!

Lütfen Paylaşın ve Beğenin