TATLI SU GAZETECİLİĞİ

BASINDAN SEÇMELER:

Harun SAK

Harun SAK

Zordur bizim meslek. Kimseye yaranamazsınız. yaptığınız bir haber ya da yazdığınız bir köşe yazısı birilerini mutlu ederken birilerini mutlaka kızdırır.
   Herkesi mutlu etmek gibi bir eylem içine girmek yani tatlı su gazeteciliği yapmak en kolayıdır bizim işin.
   Muhalif olmak, eleştirmek hele hele güçlüyü eleştirmek gerçekten zor iştir. Başınıza bin türlü dert alırsınız. Şikayet edilirsiniz, ekonomik sıkıntı çekersiniz. Olur olmaz iftiralara uğrarsınız. Huzurunuz kaçar kısacası.
   Dedim ya eleştirmeden, yaşanan olumsuzlukları görmeden de yapabilirsiniz bu işi. Her devrin adamı olmak en kolay yoldur.
   Herkesle iyi olursunuz, başınız derde girmez, ekonomik olarak da rahat edersiniz.
   Kısacası yalaka bir tip olur çıkarsınız.
   Ama iş vicdanınızın sesini dinlemeye geldiğinde işte o ses sizi sürekli rahatsız eder.
   İnsanın doğru bildiğini yazamaması kadar kötü bir şey yoktur aslında. Vicdanınız başka şey derken sizin sırf yalakalık olsun diye başka şeyler yazmanız vicdanınızı rahatsız eder ama aklınıza cüzdanınız gelir ve vicdanınızın sesini duymazdan gelirsiniz.
   Zor bir durumdur bu gerçekten.
   Böyle yapa yapa önce kendinize saygınızı yitirirsiniz ve sonra alışırsınız yalakalığa ve yüzünüz keçe gibi olur.
   Ben bunca yıllık gazetecilik yaşamım da buna çok dikkat ettim. Okurlarım bilirler eleştirmem gereken insanları sonunu düşünmeden eleştiririm. Asla cüzdanımı düşünmem köşe yazısı yazarken. Sadece vicdanımın sesini dinlerim ve ona göre yazarım yazacağım her şeyi.
   Özellikle politikacılar oturdukları koltuktan aldıkları güçle sizi zora sokmak için ellerinden gelenin en fazlasını yaparlar. Tek suçunuz onları eleştirmektir aslında. Eleştirinin insana doğruyu göstereceğine bir türlü inanmazlar.
   Hiç yapılan eleştirilerden ders çıkarmayı denemezler. Çünkü onların yaptıkları her şey doğrudur. Çevresini saran dalkavuklar yanlışa bile doğru derler ve onlar da bunu hak bayram sanarlar.
   Aslında baksalar çevrelerindeki dalkavuklara her devrin adamı olduklarını göreceklerdir. Yalaka tipler olduğunu hemen anlayacaklardır. Ama pohpohlanmak hoşlarına gider.
   Koltuklar altlarından alındıktan sonra başlarlar kendi kendilerini yargılamaya. Çevrelerindeki yalaka ve dalkavuklar çoktan dağılmıştır. Hepsi koltuğun yeni sahibinin etrafında çöreklenmişlerdir bile. İş işten geçmiştir bir kere ama geri dönüşü yoktur.
   Bir çok kez yaşadığım için bu kadar rahat yazabiliyorum. Koltuk altlarında iken bana yapmadık kötülük bırakmayan bu tipler hiç bir şey olmamış gibi yaklaşmaya başlarlar bana. Yalakalık yaparlar. Araya adam sokarlar aslında Harun Sak iyi insandır falan diye.
   Hatta daha da ileri giderler sen o zaman yazdıklarında haklıydın ama o zaman öyle gerekiyordu bile derler.
   Ben de güler geçerim.
   O kadar çok yaşadım ki bunu sizlere saymaya kalksam sayfalar yetmez.
   AKP’nin ilçe başkanını eleştiriyorum ya şu aralar nelerle uğraşıyorum bir bilseniz. Umurumda bile değil. Çünkü çok iyi biliyorum ki yarın bir gün bu günler geçtiğinde bana her türlü kötülüğü yapan insanlar yarın hiç bir şey olmamış gibi pişkin pişkin gelecekler ve bana yalakalık yapacaklar.
   Zordur bizim iş. Onurlu bir duruş göstermek kimsenin hoşuna gitmez. Herkes pohpohlanmak ister. Yanlışına bile doğru yapıyorsun denmesini ister. Herkes yalaka olmanı ister. Sensin başkanım, en iyisini ben biliyorsun, yaptığın her şey doğru denmesini ister.
   Kimse icraatına bakmaz. Günü kurtarmak için yaptığınız geçici politikalara bakarlar hepsi. Yapılamayanları yazanlar elbette işine gelmez kimsenin.
   Soruyorum size neredeyse 3,5 yıldan bu yana iktidar partisi ilçe başkanı olacaksın ve elle tutulur gözle görülür hiç bir şey yapamayacaksın ve bunu yazana her türlü kötülüğü yapacaksın.
   Bunun adına da politika diyeceksin. Yerim öyle politikayı.
   Sonuç olarak, Allah bana her zaman doğru bildiğimi yazmayı nasip etsin. Tatlı su gazeteciliğini hiç bir zaman nasip etmesin . İstediğim kişiyi istediğim gibi eleştirebileyim. Vicdanımın sesini dinlediğim de rahat olayım bu bana yeter. Rabbim ahlaksızca eleştiriler yapmayı da bana nasip etmesin.
Lütfen Paylaşın ve Beğenin