Türkiye’de diyabetli hasta sayısı 7 milyonu aştı

Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de 7 milyonun üzerinde diyabet hastası var. Diyabet hastalığının görülme sıklığı ise obezitenin artışına paralel olarak artıyor yani 20 yaş üzeri her yedi kişiden birinde diyabet görülüyor. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Anadolu Sağlık Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanları Doktor Erdem Türemen ve Doktor Ayşe Serap Yalın, hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme ve obezitedeki artışın diyabetli hasta sayısını artırdığına dikkat çekiyor. Dr. Türemen ve Dr. Yalın, diyabet hastalığı ile baş etmek için neler yapılması gerektiğini paylaşıyor.

Çağımızın salgını olarak belirtilen diyabet hastalığı, toplumda her ne kadar giderek yaygınlaşsa da bu hastalığı iyi bir takip ve hasta uyumuyla kontrol altına almak mümkün oluyor. Anadolu Sağlık Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanları Doktor Erdem Türemen ve Doktor Ayşe Serap Yalın, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde diyabet hastalığıyla ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi veriyor. Diyabetin çeşitli organlarda yarattığı tahribatlarla istenmeyen sonuçlara kadar ilerleyebildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanları, diyabet konusunda bilinçli hareket edip tedaviye uyum gösteren hastaların yaşam kalitelerinin düşmeyeceğini söylüyor.

Diyabet hastalarının 3’de 1’i durumdan habersizdiyabet

Dr. Erdem Türemen, diyabet hastası olan insanların yaklaşık üçte birinin durumlarından haberdar olmadıklarının altını çiziyor. Dr. Türemen, hastalığın bu denli artmasının bilinen ya da bilinmeyen pek çok nedeni olduğunu belirterek şunları söylüyor: “Toplumda daha yaygın olarak görülen Tip 2 diyabete neden olan faktörlerin en başında kilo sorunu geliyor. Çünkü diyabet obeziteyle, vücut yağlanmasıyla ilişkili bir hastalık. Tabii obezitenin de birçok nedeni var” diyor. Hareketsizlik, TV seyretme saatlerinin artması ve beslenme problemlerinin hastalığı tetikleyen en önemli etkenler olduğunu belirten Dr. Türemen, diyabetin artık çocuklarda dahi görüldüğüne dikkat çekiyor.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin