“Türkiye’nin en pahalı ulaşımı Bursa’da!”

CHP PM Üyesi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bursa’da ulaşım ücretlerine yapılan zamma sert tepki gösterdi.


 Yazılı bir açıklama yayınlayan Sarıbal, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe‘ye şu sözlerle yüklendi:

 ‘TÜRKİYE’NİN EN PAHALI ULAŞIMI BURSA’DA!’

“Bursa’da ulaşımın ucuz olduğunu söyleyerek 15 gün önce açıklama yapan Recep Altepe, kasasını boşalttığı Büyükşehir Belediyesi’nin kasasının tekrar doldurulması için gözünü vatandaşın cebine dikti. Hizmet alsak yine sorun değil. Metro’da balık istifi yolculuk ettirerek, metrosu sürekli bozularak yüzlerce kişi mağdur ediliyor. Bütün bunlar olurken neyi amaçlayarak bu zammı yapmış olabilirler, akıl alır gibi değil! Şu anda Türkiye’nin en pahalı ulaşımı, Bursalılara reva görülmüştür. Ulaşımı İstanbul’dan da pahalıdır. Bursaray’da tam yolcu ücreti 2 lira 25 kuruştan 2 lira 60 kuruşa, indirimli yolcu ücreti ise 1 lira 50 kuruştan 1 lira 85 kuruşa yükseltildi. Aylık Abonman 160 TL’den 200 TL’ye yükseltildi.

Bursa'da manzara aynı: Bursaray vatandaşları yine isyan ettirdi

İstanbul’da ulaşım fiyatları tam yolcu ücreti 2,30 TL, indirimli yolcu ücreti 1,15TL Aylık Abonman 180 TL’dir.

‘BURSA BURSA OLALI BÖYLE ZULÜM GÖRMEDİ!’

“Teleferik fiyatları fahiş; metro ve otobüs fiyatları fahiş; suyumuz, Türkiye’nin en çok su kaynağı olan ama en çok para ödenen suyu, Allah aşkına bir tane vicdanlı işiniz var mı sizin? Cumhuriyet Bayramı’nda ulaşım ücretsiz değil, Cumhurbaşkanı geldiğinde ise ücretsiz ek seferlerle donatılacak kadar pervasız bir ulaşım yönetimsizliği söz konusudur. Aynı Recep Altepe, ulaşım konusundaki beceriksizliği ve keşmekeş haline gelen trafiği şu sözlerle tarif ediyor. ‘Bursalılara çok araç var, sabah ve akşam metroya binmeyin, yoğunluk oluyor.’ Yani diyor ki; ‘sabah akşam metroya binme, trafiğe arabayla çıkma!’

Sayın Altepe, kusura bakmasın, OHAL kapsamında yürümek de yasak!

Kasa boşalınca gerçek yüzleri ortaya çıktı. Tüm Türkiye’de Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yaptığı stadyumu Bursa büyükşehir kasasından en az 1 milyar TL’ye mal edip, kaç yılda bitiremeyip ve hala bitmemiş stadı açarken bugünlere geleceğimiz belliydi.”

‘ŞİMDİ SİNEK SIKIP YAĞINI ÇIKARIYORLAR!’
Buski 5 yıl önce yapılan altyapı hizmetinin faturasını vatandaşlara kesti. Onlardan para istiyor. Bununla da sınırlı değil zaten. Her türlü ek vergi ile cebine göz diktiğiniz vatandaş size daha ne yapsın! Sinek sıkıp yağını çıkarma uygulaması devam ediyor. Aynı sokakta aynı yapıda iki ev, köşedekine farklı ortadakine farklı tarife uygulanması da aymazlığın, iş bilmezliğin daniskasıdır! İnkâr etsinler! Belgeler elimde, beraber çıkalım kamuoyu önüne, Bursa sorunlarını tartışalım.

‘Bursa Tarihi’ diye ortalıkta bağır bağır gezerek ‘restorasyon’ yapıp camiler, külliyeler, medreseler onar, tarihi delik deşik et, -içlerinde ne arıyorsa- kapalı çarşının göbeğinde anıt ağaç kesilsin, kökü yakılsın sesi çıkmaz. Yapan da bellidir yakan da susan da!”

Bursalılar böyle bir idareyi hak etmemiştir. Ankara’da İ.Melih Gökçek neyse Bursa’da da Recep Altepe odur.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bursa’da ulaşıma 15 Kasım itibariyle yapılan zamlar ;

Bursa’da tam yolcu ücreti 2 lira 25 kuruştan 2 lira 60 kuruşa, indirimli yolcu ücreti ise 1 lira 50 kuruştan 1 lira 85 kuruşa yükseltildi. Aylık Abonman 160 TL’den 200 TL’ye yükseltildi.

İstanbul’da ulaşım fiyatları tam yolcu ücreti 2,30 TL, indirimli yolcu ücreti 1,15TL Aylık Abonman 180 TL’dir.

 

 

 

KAYNAK:BURSADA BUGÜN
Lütfen Paylaşın ve Beğenin