“TÜRKİYE’NİN TAPUSU NEDEN BİR KİŞİYE VERİLSİN?”

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, 18 maddelik Anayasa değişiklik paketiyle vatandaşların tüm haklarının milletten alınıp saraya verileceğini söyledi. Aydın, “Kurtuluş Savaşı’nda, Çanakkale’de, Sakarya’da bedeller ödeyerek kazandıklarımızı, yüz yıllık demokrasi birikimimizi, parlamenter sistemin kazanımlarını bir kişiye devretmenin ne anlamı var?” dedi.


16 Nisan’da yapılacak referandumun gerçeklerini halka anlatmaya devam eden CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, önceki gün Büyükorhan ve Orhaneli’de vatandaşlara neden ‘Hayır’ demeleri gerektiğini anlattı. Halkla buluşan, esnafı, kahvehaneleri, vatandaşları ziyaret eden Aydın, Türkiye’nin aydınlık geleceği için ‘Hayır’ denmesi gerektiğini söyledi.

17 Nisan’da sanki işsizliğin biteceği, doların düşeceği, terörün biteceği ve herkesin dört dörtlük bir hayata başlayacakmış gibi algı yaratıldığına vurgu yapan Aydın, gerçeğin böyle olmadığını 16 Nisan’da 80 milyonun Cumhuriyetin tamam mı, devam mı sınavı verileceğini ifade ett. 16 Nisan’da kimsenin neyden sınava gireceğini bilmediğine dikkat çeken Aydın, “Bu anayasada çiftçi, köylü, emekçi, esnaf, emekli, sanayici, memur yok. Kim var? Tek adam var. Bir kişi gelecek canı ne isterse onu yapacak. Soruyorum, neden? Bu kadar aşırı yetki bir fetöcünün eline geçerse ne yapacağız? Bu yetkiller ülkenin bölümesini isteyen birinin eline geçerse ne yapacağız? Bunun olmayacağının garantisi var mı?”

Aydın konuşmasına şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanın yardımcılarının sayısı belli değil, nitelikleri belli değil en önemlisi seçilmiş değil. Biz bir kişiyi seçeceğiz o kişi herkesi  seçecek. Neden bu kadar yetkiyi bir kişiye vereceğiz? Kuvvetler ayrılığı ortadan kalkıyor, yasama yürütme, yargı bir kişinin emrine veriliyor. Denetim, denge, fren mekanizması ellerine geçiyor. Yani bir kişi isterse ülkeyi savaşa sokabilecek. Bütçe yetkisi tek kişiye veriliyor. Peki biz bu yetkileri neden vereceğiz?

“18 MADDEDE HALK YOK, SADECE TEK ADAM VAR”

Kurtuluş Savaşı’nda, Çanakkale’de, Sakarya’da bedeller ödeyerek kazandıklarımızı, yüz yıllık demokrasi birikimimizi, parlamenter sistemin kazanımlarını bir kişiye devretmenin ne anlamı var? Bu yetki Kemal Kılıçdaroğlu’na da verilse biz karşıyız. Bunun kişilerle ve şu anki cumhurbaşkanıyla ilgisi yok. AKP’ye oy vermiş vatandaşlarımız da ‘Hayır’ diyeceğini söyleyen birçok kesim var. Genel anlamıyla 18 madde içerisinde halk yok, onun yerine kim var. Sadece tek adama verilecek olan Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu var. Türkiye’nin genel vekâletnamesi var. Ve biz bu vekaletnameyi verirsek, ülkeyi istediği gibi satar, ipotek ettirir, ne istiyorsa onu yapar. Buna gerek var mı? İnsan eşine, çocuğuna vermiyor bu vekaletnameyi. Buna izin vermeyelim.”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin