‘ULU ŞEHRİN’ KAHRAMANI ‘ULUABATLI HASAN’

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, ‘563.İstanbul’un Fethi’ şenlikleri kapsamında Karacabey İlçesi Uluabat Mahallesinde gerçekleştirilen ‘2. Uluabatlı Hasan Yağlı Güreşleri’ etkinliğine katıldı.

Vali Karaloğlu: ” Bugün bu er meydanıyla, pehlivanıyla, cazgırıyla, ağasıyla ve yağcısıyla tarihten devir aldığımız bu kültürel değerlerimizi gelecek nesillerimize bozmadan aktarabilmemiz için bu gibi etkinlikler çok önemli.”

'ULU ŞEHRİN' KAHRAMANI 'ULUABATLI HASAN'İstanbul’un fethedilmesinde büyük rol oynayan Uluabatlı Hasan adına gerçekleştirilen ‘ 2. Uluabatlı Hasan Yağlı Güreşleri’  etkinliğinde konuşan Vali Karaloğlu: “ 29 Mayıs günü önemli bir gün, İstanbul’un fethinin 563. Yıldönümünü kutluyoruz ve İstanbul’un fethi değince akla ilk gelen kahramanlardan biride ‘Ulu Şehir’ Bursa’mızın Karacabey İlçesinden  Uluabatlı Hasan’dır. Bugün Karacabey Belediye Başkanımız, hem ata sporumuz olan yağlı güreşe katkı vermek, hem de İstanbul’un fethi münasebetiyle Uluabatlı Hasan ve bütün kahramanımızı anmak için bu etkinliğin 2.’sini gerçekleştiriyor. Biz geçen senede yine bu er meydanında Sayın Bakanlarımızla birlikte buradaydık. Bu sene 2.’si düzenleniyor. 'ULU ŞEHRİN' KAHRAMANI 'ULUABATLI HASAN'Bizim atalarımızdan miras kalan milli sporlardan hiçbirisi, rast gele tesadüfen oluşturulmamıştır. At binmek, ok atmak ve güreş insanımızı savaşa hazır tutmak, onları zinde tutmak için yapılan sporlardır. İşte bugün bu er meydanıyla, pehlivanıyla, cazgırıyla, ağasıyla ve yağcısıyla tarihten devir aldığımız bu kültürel değerlerimizi gelecek nesillerimize bozmadan aktarabilmemiz için bu gibi etkinlikler çok önemli. Peygamberimizin methine mazhar olmuş, Türk-İslam tarihinin seyrini değiştiren İstanbul’un fethini ‘ 2. Uluabatlı Hasan Yağlı Güreşleri’ ile burada sizlerle birlikte kutlamaktan İlin Valisi olarak duyduğum memnuniyeti belirtiyor, emeği geçen başta Karacabey Belediye Başkanımız olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

'ULU ŞEHRİN' KAHRAMANI 'ULUABATLI HASAN'Çok sayıda vatandaşın katıldığı  etkinlik, protokol konuşmalarının ardından mehter takımı ve kılıç kalkan ekibinin ‘Uluabatlı Hasan’ın İstanbul’un fethindeki mücadelesini canlandırdığı  gösteri ile sonlandı.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin