ULUABAT GÖLÜ KURTULUYOR

GERÇEKLEŞTİRDİĞİ YATIRIMLARLA SAHİL VE DERELERİN TEMİZLİĞİNİ SAĞLAYAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TOPLAM 30 MİLYON TL’LİK YATIRIMLA ULUABAT GÖLÜ’NÜ DE KİRLİLİKTEN ARINDIRIYOR.


ULUABAT GÖLÜ’NE TEMİZ SU BIRAKILMASINI SAĞLAYACAK AKÇALAR ARITMA TESİSİ İNŞAAT ALANINI İNCELEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ÇEVRE KÖYLERDEN TOPLANAN ATIK SULARIN TESİSTE ARITILARAK GÖLDEKİ KİRLİLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

Gerçekleştirdiği yatırımlarla sahil ve derelerin temizliğini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, toplam 30 milyon TL’lik yatırımla Uluabat Gölü’nü de kirlilikten arındırıyor. Uluabat Gölü’ne temiz su bırakılmasını sağlayacak Akçalar Arıtma Tesisi inşaat alanını inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çevre köylerden toplanan atık suların tesiste arıtılarak göldeki kirliliğin önüne geçileceğini söyledi.

 Başkan Altepe, Akçalar Arıtma Tesisi inşaat alanını gezdi. BUSKİ yetkililerinden yapılan yatırım hakkında bilgiler alan Başkan Altepe, hava, su ve toprak gibi değerleri kutsal gördüklerini, bu değerleri gelecek kuşaklara temiz bırakabilmek için yatırımlara gece gündüz devam ettiklerini ifade etti. Bir yandan sahiller ile Bursa Ovası’ndaki çalışmaları sürdürürken diğer yandan Uluabat Gölü’ndeki faaliyetlere yoğunlaştıklarını kaydeden Başkan Altepe, Akçalar bölgesinde kurulacak arıtma tesisiyle gölün kirlilikten tamamen kurtarılacağını belirtti. Gölün güneydoğusu ile batısına 1 metre çapında kolektörler döşendiğini, çevre bölgelerdeki atıkların döşenen kolektörler vasıtasıyla toplanarak Akçalar Arıtma Tesisine aktarılacağını belirten Başkan Altepe, “Şu anda arıtma tesisi inşaat çalışmaları başladı. İnşallah tüm atıklar bu tesiste bir araya getirilecek ve arıtılacak. Böylelikle Uluabat Gölü’nün kirlenmesinin gönüne geçilecek” dedi.

 Başkan Altepe, proje kapsamında özellikle göl çevresinde yoğunlaşan Gölyazı, Çatalağıl, Karacaoba, Başköy ve Akçalar’ın atıklarının tesiste değerlendirileceğini ifade etti. Batıdaki Fadıllı bölgesine döşenen kolektörlerle birlikte bütün atıkların Akçalar bölgesindeki arıtma tesisinde toplanacağını kaydeden Başkan Altepe, “Bu yatırımla birlikte, nasıl daha önce sahil ile derelerde tam temizliği sağladıysak, Uluabat Gölü’nde de bu yapılmış olacak. Buraya artık direkt deşarj yapılmayacak. Arıtma tesisi ve kolektörlerle birlikte toplam 30 milyon TL’lik yatırım gerçekleşmiş oluyor. Her şey daha temiz çevre daha temiz bir Uluabat için” diye konuştu.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin