ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN…

KAMUOYUNA AÇIKLAMA

Uludağ Üniversitesi’nden FETÖ operasyonları kapsamında yürütülen çalışmalara yönelik bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve Paralel Devlet Yapılanması (PDY) operasyonları kapsamında tüm yükseköğretim kurumlarında başlatılan soruşturma ve açığa alma işlemleri Uludağ Üniversitesi’nde de titizlikle yürütülmektedir.

Yetkili kurumlar ile işbirliği içinde yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında FETÖ mensubu kişilerin Uludağ Üniversitesi’nden de tamamen temizlenmesi adına hızlı ve adil bir soruşturma süreci gerçekleştirilmektedir.

Somut kriterlere göre yapılan incelemelerdeFETÖ ile bağlantılı olabileceği düşünülen personele, soruşturmaların sağlıklı yürütülmesi adına Uludağ Üniversitesi tarafından görevden uzaklaştırma yöntemi uygulanmaktadır.

6 bin’e yakın akademik ve idari çalışanımızla ilgili incelemeler hassasiyetle devam ettirilmekte olup, açığa alınan personel sayısı ile ilgili spekülatif rakamlar ve isimler üzerinden oluşturulan bilgi kirliliğine itibar edilmemesini önemle rica ederiz.

Açığa alınan personelin FETÖ/PDY örgüt üyesi olup olmadığıve alınacakkararlar,devletin yetkili birimleri tarafından yapılacak değerlendirme neticesinde belirlenecektir.

Henüz açığa alınan kişilerin savunma ve soruşturma süreçlerinin tamamlanmaması nedeniyle bu kişilerin peşin hükümle suçlu olarak etiketlenmemesini, nihai kararın yetkili mercilerin hükümleri doğrultusunda YÖK ve üniversitemiz tarafından tereddütsüz alınacağını da belirtmek isteriz.

Uludağ Üniversitesi olarak, devletin ve milletin bütünlüğüne karşı yapılan her türlü terör yapılanması ile sonuna kadar mücadele etmeyi aralıksız ve titizlikle sürdüreceğiz.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin