Unesco Yolunda İznik Sempozyumu

Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen “Unesco Dünya Mirası Olma Yolunda İznik Sempozyumu ” sona erdi.Bursa

Yerli ve yabancı 45 Akademisyen ve yüzlerce katılımcının katıldığı 3 gün süresince 8 oturumdan oluşan sempozyum, İznik’in Unesco Yolunda emin adımlarla ilerlediğini gösterdi.

Sempozyumun son gün oturumuna İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, İznik Kent Konseyi Genel Sekreteri Havva Çandar, Akademisyenler, STK Temsilcileri ve çok sayıda İznik’li vatandaşlar katıldı.

İlk gün oturumlarında 1.Oturum Prof. Dr. Urs Peschlow başkanlığında yapılırken, “İznik’te Arkeoloji, Sanat ve Mimari Miras, Geçmişe Bakış ve Geleceğin İnşası konuları masaya yatırıldı.

İkinci oturumun başkanlığını ise Prof. Dr. Mustafa Şahin, ilk günün son oturumu olan Üçüncü oturumun başkanlığını ise Yrd. Doç.Dr. Asst. Prof. Ferhan K. Mollaoğlu yaptı.

İkinci günde ilk oturum Tarih ve Kültür; Geriye Kalanlar başlığı ile yapıldı. Oturum Başkanlığını ise Yrd. Doç. Dr./Assoc. Prof. Suna 3Çağatay yaptı. İkinci oturum başkanlığını Yrd. Doç. Dr./Assist Prof. Kutlu Akalın ve Üçüncü oturum başkanlığını Dünya Mirası İznik; İmkanlar,Sorunlar ve Çözümler başlığı ile Doç. Dr./Assoc. Prof. Murat Taş yaptı.

Sempozyumun son günü ise iki oturumdan ve İznik Gezisinden oluştu. İlk oturumun başkanlığını İznik’te Doğal Miras başlığı ile Yrd. Doç. Dr./Assist Prof. Nurhayat Dalkıran yaptı.Son günün ikinci oturumu ise Yrd. Doç. Dr. /Assist Prof. Şahin Kılıç başkanlığında Sivil Toplum ve Deneyimler başlığı altında yapıldı.

Sempozyum sonuçları Yrd. Doç. Dr./Assist Prof. Kutlu Akalın başkanlığında üç günlük bildirgeler, fikir ve görüşler değerlendirildi. UNESCO Dünya Mirası Olma Yolunda İznik Sempozyumu ilk adım olduğu belirtilirken, Tarihi, Kültürel, Doğal Bitkiler, İznik Göl Havzasında kuş, balık gibi canlıların sürece katkıları ele alındı. İlçe Turizm alanındaki Eko, Doğa ve Macera Turizmin faktörlerin yanı sıra İlçe halkının ve STK’ ların bu sürece katkısı çok önemli olduğu belirtildi.

Katılımcılar son gün oturumlarından sonra İznik Gezisi yaptılar ve Unesco Dünya Mirası Olma Yolunda İznik Sempozyumu sona erdi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin