VALİ: ZARAR EN KISA SÜREDE KARŞILANACAK

Bursa Valisi İzzettin Küçük, dolu yağışından ekinleri zarar gören çiftçileri Mustafakemalpaşa ilçesi, Yeşilova köyünde ziyaret ederek mağduriyetin en kısa sürede giderileceğini söyledi.


Zarar gören tarlaları yerinde inceleyen Vali Küçük’e, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Karacabey Kaymakamı Dr. Yusuf Gökhan Yolcu, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Ceylan da eşlik etti.

 

Yaptığı açıklamada, dün Trakya ve İstanbul’​da sağanağın etkili olduğunu belirten Vali Küçük;’’ Doludan Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerimiz şiddetli bir biçimde etkilendi. Biz, dün bu haberi alır almaz Tarım İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüğü ekiplerimizi hemen harekete geçirdik. Sizler de biliyorsunuz akşam 21.00 civarlarında bütün ekiplerimiz sahadaydı. Tespitler yapıldı, Mustafakemalpaşa’da 1150 kadar çiftçimizin 76 bin dönüm, Karacabey’de ise 200 çiftçimizin 19 bin dönüm ekili alanı önemli ölçüde etkilendi. Bu arazilerde domates, biber, kavun, karpuz ve kabak gibi ürünler ekiliydi. Bazı tarlalardaki ürünler hiç kullanılamaz, toplanılamaz ve satılamaz hale geldi.

 

Tespitler yapıldı ve Tarım Bakanlığımıza gönderildi. Çiftçimizin mağduriyetinin takipçisiyiz. Biliyorum mağduriyetiniz, hasarınız çok. Kimi tarlalarda yüzde yüz zarar mevcut. Sizlerde mevzuatı biliyorsunuz, yüzde 40’ın üzerindeki hasarlarda nakdi ödeme söz konusudur. Yüzde 40’ın altında olanlarda da devletin desteği, katkısı var. Özellikle borçların ötelenmesi, ertelenmesi söz konusudur.

 

Sebebi ziyaretim, ilk önce siz çiftçi kardeşlerimize geçmiş olsun demek, üzüntünüzü paylaşmak, olayı takip ettiğimi bilmenizi istemek, sizleri dinlemek ve hasar gören tarlaları, ürünleri yerinde incelemek.’’ dedi.

 

Tarım İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüğü ekipleri dolu yağışından zarar gören çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için zarar tespit çalışmalarını kısa sürede tamamlayacaklar.

 

 

 
Lütfen Paylaşın ve Beğenin