VALİ’DEN 19 MAYIS MESAJI

BURSA VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU’NUN 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

 Değerli Bursalı Hemşerilerim,
Sevgili Gençler,

Türk Milleti’nin tarihinde dönüm noktası olan, Büyük Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a doğru attığı ilk adımla yaktığı bağımsızlık ateşinin, 97. yıldönümünü kutlamanın sevinci ve gururu içerisindeyiz.

19 Mayıs, bağımsızlığına düşkün Türk Milletine vurulmak istenen esaret zincirlerinin parçalama kararlılığının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna öncülük eden Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımının tarihidir. Türk Milleti, binlerce yıla dayanan tarihi boyunca pek çok büyük medeniyetler inşa etmesinin, zaferlerle, başarılarla dolu bir hayat sürmesinin yanı sıra çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştır. Ama Aziz Milletimiz, böylesine zor ve sıkıntılı anları 19 Mayıs’ta kendisine verilen mesajı doğru okuyarak ve en zor şartlara rağmen Milli Mücadeleyi gerçekleştirerek, birlik ve bütünlüğüne yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında kenetlenerek aşmış ve nihayetinde büyük, güçlü bir devlet oluşturmayı başarmıştır. İşte 19 Mayıs 1919 Türk Milletinin bu yeniden doğuşunun başlangıcı olan bir gündür. Bu anlamlı günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hedefleri olan, araştıran, inceleyen, icat çıkaran Türk Gençliğine bayram olarak armağan etmiş ve onlara bir ufuk çizmiştir. Gençlerimizin de bu ufka bütün güzellikleriyle, milli ve manevi zenginlikleriyle sahip çıkacağına inancımız tamdır. Bizler; bu yolda ülkemizin umudu ve göz bebeği olan siz gençlerimizin yanında olmaktan her zaman gurur duyduk ve de gurur duymaya devam edeceğiz. Çünkü bizler sizin gözlerinizdeki pırıltıyı, Türkiye’yi aydınlatan güneşin ışığı olarak gördük.

Bu anlamlı günü gençliğimize emanet eden, başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Savaşımızın kahramanları şehit ve gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyor, 19 Mayıs Atatürk Anma ve Gençlik ve Spor Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum.

Münir KARALOĞLU
Bursa Valisi

Lütfen Paylaşın ve Beğenin