YALAN HABERCİLİK ÜZERİNE

Sayın ve Sevgili okurlarımız;

 Malumlarınız olduğu üzere;  Mahalli Yerel Seçimler’e az bir zaman kaldı. Tüm partilerin belediye başkan adayları belirlenerek, kamuoyuna duyuruldu. Cumhur İttifakı, Millet İttifakı, ittifak dışı partiler bir bir belediye başkan adaylarını açıkladılar.

Biz haberciler ise, partilerin kılı kırık yararak belirlemeye çalıştıkları adayları, resmi açıklama yapılmadan, günler, bazen de saatler  önce öğrenip, siz değerli okurlarımıza ivedilikle, adeta zamanla yarışarak duyurmayı amaçlarız. Bu gazeteciliğin temel ve bir o kadar da zevkli yanıdır. Gazeteciye bu zevki yaşatan kuşkusuz istihbarat kaynaklarıdır. Her basın mensubunun birkaç ve güvenilir istihbarat kaynağı olmalıdır. Basın Yasası gereği herhangi bir haber yasal soruşturma konusu olsa dahi gazeteci istihbarat kaynağını açıklamaya zorlanamaz. Bir bakıma gazeteciye haber aktaran kaynaklar yasal koruma altındadır.

Tüm bunları yazmamızın nedenine gelince:

Geçtiğimiz günlerde, Millet İttifakı’nın Karacabey Belediye Başkan Adayı Emekli Eğitimci ve İYİ PARTİ’nin kurucu başkanı Ayhan Tayfur olacağının resmi açıklama yapılmadan iki gün önce Karacabey Yeni Haber’de yayınlanması üzerine, bazı kişiler, bu haberin YALAN olduğunu iddia ederek sayfamızda bu fikirlerini paylaşma cüretini gösterdiler. İki  gün bekledik ve kendilerine hiçbir  tepki vermedik. Ancak, Millet İttifakı yetkilisi ”İYİ PARTİ’nin Karacabey Belediye Başkan Adayı  Ayhan Tayfur’dur” açıklamasını yapınca, bizi YALAN haber yazmakla itham eden  O okuyucularımıza teessüflerimiz yanında, haberimiz doğru çıkınca utanmalarını ve özür dilemeleri gerektiğini söyledik. Ancak, onlarda o yürek de yokmuş ki; haberimizin yüzde yüz doğru olduğunu görünce   çil yavrusu gibi dağıldılar ve sayfamızdan adlarını, yorumlarını silip sırra kadem bastılar.

Gazeteciliğin kahve dedikodusunu haberleştirmek olmadığını, bir takım güvenilir ve doğru haber alan istihbarat kaynakları yanında, çoğu zaman da  yetkili kişilere teyit ettirilmeden yayınlanmayacağını bilmeyenler, kendilerince inanılmaz buldukları haberlere kolaylıkla YALAN diyebiliyorlar demek !!!

Okurlarımızın şunu çok iyi bilmelerini isteriz:

Karacabey Yeni Haber, başkalarının yazdığı ve  “e-mail”  kutularına düşen haberlere kendi imzasını atıp, yayımlamaz. Kişisel dostlukları  yani  “hatır” için  haber yazmaz. Masa başında “asparagas” denilen haberlerle işi yoktur. Naylon kadro kullanmaz! Dahası; bu satırların yazarı, bazıları gibi; her mesleği deneyip, her boyaya boyandıktan, 40 yaşını geçip emekli olduktan  sonra  gazeteciliğe başlamamıştır. Üstelik, ömrünce gazete,radyo – televizyon haberciği dışında, başka hiçbir iş  de yapmamıştır.Halen de geçimini gazetecilikten emekli olarak hak ettiği maaşla sağlamaktadır.

Ve de; Karacabey Yeni Haber’i, ekonomik  beklenti amaçlı değil, sadece yaşadığı ve çok sevdiği  bu güzel kent Karacabey’e hizmet için  yayımlar.

Saygılarımızla arz olunur.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin