YANGIN SÖNDÜRMEYE GİDEN İTFAİYE ARACI YANDI

İTFAİYE ARACI YANGINDA İLK KURTARILACAKLARDAN OLDU !

Sosyal  Medya, nerede ise hepimizi yazar (!) yaptı. Çoğunluğumuzun yazılarında imla hataları olsa da kendi öz paylaşımlarında hoş espriler, herkesin aklına gelmeyecek zekice fikirler görebiliyoruz. 

Paylaşımcıların kendi yetenekleri ile oluşturup yazıya döktükleri  fikirleri; yapıcı, aklı başında, haklı  ve yerinde eleştiri   içerenleri   beğenip, kendilerine katılmamak mümkün değil.

İşte bunlardan birisi de Metin Karakiraz adlı kardeşimiz. Kısa bir süre de olsa  yıllar önce Haber büromuzda  çalışmış olmanın verdiği deneyimle haklı bir eleştiri paylaşmış sayfasında. Metin Kardeşimizin ‘Yangına giden Karacabey İtfaiyesi’nin, itfaiye aracını yakmasını” konu alan paylaşımı aynen şöyle:

Yangınlar, insanları ekonomik ve manevi zararlara sokar. Ayrıca can kaybına da neden olur. Deprem ve diğer doğal olayların sebep olduklarının dışındaki yangınların nedeni insanların dikkatsizliğidir. Bu bakımdan yangınla savaşmanın en iyi yolu, yangını söndürmek değil, önlem almaktır. Bunun da en ağırlıklı noktasını dikkatli olmak oluşturmaktadır. Belediyeler yine de önlenemeyen yangın olayları ile mücadele etmek amaçlı  itfaiye teşkilatları kurmuştur. Ve  bu teşkilatlarda, en son teknoloji söndürme araç gereçleri, yüksek merdivenli araçlar ile  benzerleri bulundurulduğu gibi, bu araç gereçleri ustaca kullanacak yeterli itfaiyecilik eğitim almış, diplomalı elemanların bulundurulması da esastır. Yoksa bu modern  araç  gereçler, yetenekli kullanıcıların elinde olmadığı sürece hiçbir işe yaramayacaktır. Tıpkı Karacabey Belediyesi İtfaiyesi’nde  yaşanan trajikomik olayda olduğu gibi…

Meslekteki aktif dönemimizden biliyoruz ki, belediyelerde itfaiye ve kademe gibi  merkez bina dışındaki görevler sürgün yeri olarak kullanılmaktadır.

İtfaiye teşkilatının kuruluş yıl dönümü kutlanır veya itfaiyeye yeni bir ekipman alınır ise basına haber olur da, basında “itfaiyecilere eğitim  verildi” şeklinde bir habere nedense pek rastlamayız. Geçen yıl,Türk Bayrağı yerine Osmanlı Bayrağı çeken eleman ya kademeye, ya da itfaiyeye sürülmüş ise hiç şaşmayacağız. Karacabey Belediyesi’nde bayrakları karıştıran bir çalışandan sonra, söndürmeye gittiği yangında, itfaiye aracını yakan bir eleman da var artık.

“Karacabey Belediyesi örnek alınan belediye oldu” mu dediniz?

Vallaha mı?                                                      

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin