“YARGISIZ İNFAZ İNSANLIK SUÇUDUR!”

İNSANLARI SAKINCALI DİYE DAMGALAMAK VİCDANSIZLIKTIR

 CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, yazılı bir açıklama yaparak, MİT ve Emniyet tarafından hazırlandığı ve devlet birimlerinin yöneticileriyle belediye başkanlıklarına gönderildiği iddia edilen ‘sakıncalı kişiler’ listesinin yargısız infaz olduğunu belirtti. İrgil, “2453 Bursalıyı zan altında bırakan ‘sakıncalı kişiler’ listesi vicdanen ve hukuken kabul edilemez” dedi.

CHP milletvekili İrgil’in açıklaması şöyle:

“MİT ve Emniyet tarafından hazırlandığı iddia edilen listede yayınlanan birçok isim Bursalılar tarafından bilinen insanlardır. Kaldı ki; çoğu dernek üyesi olmaktan sakıncalı ilan edilen ve zan altında bırakılan bu kişiler ile ilgili bir yargı kararı olmadan hüküm vermek vicdani değildir.

İNTİKAMCI YAKLAŞIM

Herkes aksi ispat edilene kadar masumdur. Bursa’da çalışan birçok alanda faaliyet gösteren bu insanlar bu tür listelerle adeta ‘fişlenerek’ ve şüphe altında bırakılarak sosyal ve ekonomik yaşamdan dışlanmaktadır.

Adeta ‘terörist damgası’ ile ötekileştirilen, haklarında kesin bir hukuki karar olmadan insanları böyle fişlemek kabul edilemez.

Unutulmamalıdır ki; birçok insan bu tür SYK veya derneklerine kuranların gerçek niyetlerini bilmeden de, iyi niyetle veya arkadaş hatırına üye olmuş olabilir. Devletin böyle toptancı tutum ile herkesi zan altında bırakarak ‘sakıncalı’ damgası vurmak devlet ciddiyetine yakışmayan ve intikamcı bir yaklaşımdır.

Savunması alınmadan, hukuki karar olmadan yargısız infaz insanlık suçudur.”

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin