Yarın sandık başındayız

Yarın gerçekleştirilecek 26. dönem Milletvekiliği Genel Seçimleri için geri sayım başladı.

Türkiye’de yeni bir dönemin açılacağı Milletvekilliği Genel Seçimleri için nefesler tutuldu. Yarın gerçekleştirilecek 26. dönem milletvekiliği genel seçimleri için geri sayım başladı.  7 Haziran seçimlerine oranla 1 Kasım seçimlerinde seçmen sayısı Türkiye genelinde 339 bin kişi arttı.

Oy verme işlemi  08.00’de başlayacak ve 17.00’de sonra erecek. Seçmenler adreslerine gönderilen kağıtlarda belirtilen okullarda ve sandık numaralarında oy kullanacak. Adreslerine herhangi bir bilgi gelmeyen seçmenler, Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesinden nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenebilecek.

Seçmenler, nüfuz cüzdanının yanı sıra TC Kimlik Numarası’nın bulunduğu sürücü belgesi, evlilik cüzdanı, pasaport, yüksek yargı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı gibi resimli belgelerle de oy kullanabilecek. Geçerli bir kimlik belgesi olmayan seçmen oy kullanamayacak.

Mühür vururken dikkat!

Oy kullanırken; sandık kurulu görevlisi kimliği alarak seçmen listesinde ismi bulacak ve kontrolleri yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü vererek kabinde oy kullanılmasını isteyecek. Mühür, tercih dairesinin dışına taşırılmayacak. Mühür diğer partilerin veya bağımsız adayın alanına da taşırılmayacak. Seçmen, oy pusulasında yer alan siyasi parti veya bağımsız adayın isminin altında bulunan daireye “Evet” veya “Tercih” mührünü bastıktan sonra kurumasını bekleyecek. Daha sonra mühürlediği yer dışarıda kalacak şekilde pusulayı katlayıp zarfın içine koyacak. Zarfı sandığa attıktan sonra seçmen listesinde adının bulunduğu yere imzasını atacak.

Seçmen sayısı arttı

7 Haziran seçiminde, yurt içinde 53 milyon 765 bin 231, yurt dışında ise 2 milyon 867 bin 658 seçmen bulunuyordu. YSK, 11 Eylül itibarıyla seçmen sayılarını yurt içinde 54 milyon 75 bin 851, yurt dışında 2 milyon 895 bin 885 olarak açıkladı. Buna göre yurt içi seçmen sayısı 7 Haziran seçiminden bu yana 310 bin 620 kişi, yurt dışı seçmen sayısı ise 28 bin 227 kişi arttı. YSK, oy kullanma işlemi sırasında kabin içerisinde fotoğraf çekmenin de yasak olduğunu duyurdu. Seçmenler, cep telefonlarını kabine girmeden önce sandık kuruluna verileceği belirtilirken oy verme işlemi bittikten sonra geri alınacak. Fotoğraf çektiği veya telefonla kabine girdiği belirlenen kişilere ceza uygulanacak.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin