YAYA KALDIRIMLARINDAKİ TEHLİKE…

YAYA KALDIRIMLARINDAKİ MEYİLLİ RAMPALAR KAYIYOR !

Karacabey’in Bursa Caddesi’ndeki yaya kaldırımlarına sonradan yapılan düzenleme ile oluşturulan rampaların  son  derece meyilli olanları yayalar için büyük tehlike saçıyor. Bu rampaların yakınlarında işyerleri bulunan esnaflardan bazıları,  belediyeye başvurmuş ve hamile bir Hanımefendi başta olmak üzere,  vatandaşların buralardan kayarak düştükleri için önlem alınmasını istemiş.

cats2Başvuruyu dikkate alan yetkililer de, biri Engin Kırtasiye köşesinde, diğeri de karşısına isabet eden 131 sokak başındaki rampalara kaymayı önleyici, adeta yapışkanlı görünümü veren şerit şeklinde bantlar döşemişler. Çok da iyi etmişler. Ancak, her gün  defalarca gelip geçtiğimiz bu cadde üzerindeki yaya kaldırımlarında aynı durumda olan rampa sayısı  bir hayli  fazla. Örneğin 131 sokağın bir tarafındaki rampaya bant döşenirken, ayni durumdaki, yani karşı köşedeki rampa   es geçilmiş.

Sorumlular takdir edeceklerdir ki, buralardan yaşlısı genci, sağlamı engellisi, hamile ve bebek arabası süren Hanımefendiler dahil tüm vatandaşlar vızır vızır geçiyor. Bugüne kadar yaşanan ayakkabı kayması şeklinde meydana gelen düşme olaylarında çok kötü bir sonuç yaşanmamış çok şükür. Ancak, bu yaşanmayacak anlamına gelmez.cats1 Ayağı kayarak düşen bir vatandaşın  başını yere çarpması halinde çok kötü sonuçlanacak bir kazanın kurbanı olması işten bile değildir.

Her esnafın “Benim işyerime yakın meyilli bir rampa var” diye belediyeye başvurması beklenemeyeceğine göre, Karacabey Belediyesi’nin görevli elemanları, Bursa ve İmaret Caddeleri üzerindeki kaldırımlarda bir keşif yaptıktan sonra, tüm yaya kaldırımlarının başlangıcına yapılmış meyilli rampaları, kaymayı önleyici ve yapışkanlı bantlarla döşemeli ve böylece  önlem almalıdır. Bu arada Karacabey Hükümet Konağı bahçesine yeni yapılan beton engelli rampası da unutulmamalıdır.

cats3Gözlemlerimize göre, yukarıda sözünü ettiğimiz iki yere konulan bantlarla önlem alınması vatandaşımızı bir hayli memnun etmiştir. Diğer rampalara da ayni uygulama yapılarak memnuniyetin artırılması belediyemizi de mutlu edecektir.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin