YENİ YILDA DEĞİŞİM VAR ! ADAY SÜRÜCÜLÜK

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 17 Nisan 2015 tarihinde Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, mevcut sürücü belgelerinin 01 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında yeni tip sürücü belgeleri ile değiştirileceği bildirildi. Belirlenen süre içerisinde değiştirilmeyen sürücü belgeleri geçersiz sayılacağı, yeni tip sürücü belgeleriyle vatandaşların Uluslararası Sürücü Belgesi almaksızın 84 ülkede araç kullanabilecekleri belirtildi.

ADAY SÜRÜCÜLÜK

Açıklamaya göre; 1 Ocak 2016’dan itibaren, ilk defa sürücü belgesi alacaklar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilenlerden yeni sürücü belgesi alacaklar, sürücü belgesinin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

Aday sürücülük 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren başlatılacak. Aday sürücülük sürücü belgesinin alındığı tarihten itibaren iki yıl süreyle devam edecek. Aday sürücünün yanında refakatçi bulunmadan kendi başına araç kullanabilecek. Aday sürücülerin; iki yıl boyunca trafik ışıklarını üç kez ihlal etmesi, iki yıl boyunca belirlenen hız limitlerine üç kez uymaması, iki yıl boyunca sağa-sola ve dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkını üç kez ihlal etmesi durumunda, iki yıl boyunca okul geçitlerinde öğrenci geçişlerini üç kez ihlal etmesi durumunda, iki yıl boyunca emniyet kemerinin üç kez takılmaması durumunda, ki yıl boyunca uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri bir kez almış olmaları, bir yılda toplam 75 ceza puanına ulaşmış olması veya ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet verilmesi durumunda, iki yıl boyunca bir kez 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanması durumunda, iki yılda toplam 75 ceza puanına ulaşmış olması, durumunda sürücü belgeleri iptal edilecek.

Belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekecek. Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı ve varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri kadar zamanın geçmiş olması zorunlu olacak.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin